Konuma Git

Kışın Güvenli Sürüş - Kontrol Listesi

Kışın Güvenli Sürüş - Kontrol Listesi

Kışın Güvenli Sürüş - Kontrol Listesi

Kış aylarında güvenli sürüş teknikleri

Kış aylarında trafiğe çıkarken ekstra dikkatli davranmak gerekiyor. Ülkemizdeki kaza haberlerine bakıldığı zaman en yüksek verilere kış aylarında rastlanıyor. Zorlu hava şartları, görüş mesafesinin bozulması, gerekli önlemlerin alınmaması ve sürüş tekniklerindeki hatalarla kazalar kaçınılmaz hale geliyor. Bu noktada kışa hazırlık yapıp, gerekli önlemlerinizi aldıktan sonra kış aylarında güvenli sürüş tekniklerine dikkat ederek olası kazalara karşı kendinizi ve sevdiklerinizi güvenceye alabilirsiniz. Kışa özel güvenli sürüş tekniklerini şöyle sıralayabiliriz:

Vites değiştirme

Özellikle kış aylarında vites değiştirirken daha dikkatli davranılmalıdır. Vites değişimi doğru şekilde ayarlanmalıdır ki motor yeni vitesle başa çıkabilmelidir.

Farkında olun

Trafikteyken algılarınızın açık olmasına ve dikkatinizin dağılmamasına özen gösterin. Sürüş hızınızı mevcut duruma göre ayarlayın ve önünüzdeki araçla takip mesafenizin dışına çıkmamaya özen gösterin.

Fren kullanımı

Kış aylarında en dikkat edilmesi gereken sürüş hataları arasında fren kullanımı gelmektedir. Ani durumlarda refleks gereği frene basarız. Ancak buzlu ve kaygan zeminlerde frene basmak daha büyük tehlike oluşmasına sebep olacaktır. Olası durumlara karşı kademeli olarak fren kullanmaya çalışın.

Yokuş çıkarken

Kış aylarında yokuş yukarı çıkmak tam bir eziyete dönüşmektedir. Bu yüzden yokuş yukarı çıkarken normalde kullanılan vitesin üstünde bir vites kullanılmalıdır.

Virajlar

Sürüşlerdeki en tehlikeli noktalar arasında virajlar gelmektedir. Bu yüzden viraj alırken düz şekilde yavaşlayınız. Lastiğin kaymasını ve kontrolün kaybolmasını engellemek için viraj alırken direksiyon sabit tutulmalı ve seri hareket edilmelidir. Bunun yanında sabit hızda araç kullanılmalıdır.

Tekerlek kontrolü

Ön tekerleklerde direksiyon hakimiyetini kaybederseniz, yol tutuşunu ve kontrolü tekrar kazanmak için ayağınızı gazdan çekerek hızı azaltmaya çalışın. Bunun yanında tekerlekleri kitlemeden hafifçe fren pedalına basabilirsiniz.

Arka tekerleklerde kontrol kaybedildiğinde ise hiçbir şekilde fren yapmayın çünkü fren arka tekerlerdeki dengesizliği artıracaktır.